
Sprawdzone sposoby na funkcjonalny pokój dziecka
Jeśli zależy nam na tym, aby pokój naszego dziecka był rzeczywiście funkcjonalny, nie powinniśmy zapominać o jego podziale na strefy. Najbardziej klasyczny mówi o strefie sypialnej, strefie przechowywania i strefie nauki, dobrze przy tym pamiętać, że każda z nich ma jednakowo duże znaczenie dla komfortu domowników.
Niezbędne meble i akcesoria
Strefa sypialna jest tą, w której dziecko wypoczywa, nic więc dziwnego, że łózko jest niezmiennie tym meblem, który ma w niej kluczowe znaczenie. Najlepiej, jeśli jest ono wyposażone w specjalną skrzynię na pościel, takie rozwiązanie pozwala bowiem na znaczną oszczędność miejsca. Strefa przechowywania zaczyna się już w pobliżu łóżka, to bowiem właśnie tam powinna znajdować się szafa albo komoda. Warto mieć też pewność, że w szafkach i na regałach pomieści się przynajmniej większość dziecięcych zabawek, w innym wypadku bowiem może się okazać, że zapanowanie nad nieładem w domu nie będzie możliwe. W sklepach dostępny jest dziś szeroki asortyment takich mebli, które są przeznaczone jedynie dla dzieci.
Warto pomyśleć o ich zakupie, choć należy liczyć się z tym, że są to rozwiązania, które odznaczają się jedynie niewielką pojemnością. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia strefy przechowywania są różnego rodzaju skrzynie, kosze i pudła. To miejsca idealnie sprawdzające się wówczas, gdy pojawia się konieczność uporządkowania dziecięcych skarbów, a jednocześnie sposób na to, aby przybory szkolne i zabawki nie mieszały się ze sobą. Dziecko, które ma gdzie chować swoje dzieci, nie jest też niechętne samemu sprzątaniu, a przecież w interesie rodziców leży nauczenie go, że opanowanie chaosu, z jakim mamy do czynienia w domu, powinno być jednym z najważniejszych obowiązków.
Strefa nauki
Centralnym punktem strefy nauki powinno być biurko, idealna jest przy tym sytuacja, w której możemy regulować jego wysokość. Nie można zapominać i o tym, że równie ważne co jego jakość jest usytuowanie, tylko biurko umieszczone w pobliżu okna pozwala bowiem dziecku na korzystanie z dobroczynnego światła dziennego. Jeśli w pokoju dziecka znajduje się komputer, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na położenie monitora, przyjmuje się przy tym, że nie może być on ustawiony nie tylko na tle okna, ale również naprzeciwko niego.
Oświetlenie
Nawet czytelny podział na strefy w dziecięcym pokoju nie zda się jednak na wiele, jeśli zapomnimy, jak ważną rolę ma do odegrania odpowiednie oświetlenie. Światło musi być więc na tyle jasne, aby dziecko było w stanie nie tylko swobodnie się bawić, ale i uczyć. Nie można, w związku z tym, zapomnieć o tak zwanym oświetleniu dodatkowym.